Jeszcze raz chciałam napisać jak ważna jest komunikacja między Tobą a psem i jak możesz pomóc swojemu psu na spacerze. Możesz psu pokazać możliwość zwiększenia dystansu i zmianę kierunku spaceru w niedogodnej dla niego sytuacji. Ważne jest też, by obserwować swojego psa i starać się zrozumieć, o co nas prosi spoglądając na nas. Często prosi o pomoc i wskazanie co ma robić w sytuacji dla niego niekomfortowej.
Zapraszam do obejrzenia poniższego filmiku. Filmik przedstawia kilka ujęć komunikacji Zojki z innymi psami:
Filmik: Spotkanie małego pieska
Na spacerze spotkaliśmy małego pieska, który szczeka, skacze i wyrywa się. Takie zachowanie spowodowane jest najczęściej strachem wobec drugiego psa. Jednak taka postawa czworonoga też niekorzystnie wpływa na samopoczucie Zojki.
Zamiast wchodzić w konflikt z drugim psem Zojka wolała zwiększyć dystans, odwróciła głowę od psa szczekającego i szybkim krokiem odeszła, by się poczuć lepiej. W pewnym momencie odwróciła do mnie głowę, by potwierdzić swoje zachowanie. Przyśpieszyłam kroku, by dać jej sygnał: tak dobrze robisz, zaraz będziesz miała lepszy komfort psychiczny.
W bezpiecznych miejscach chodzę z Zojką bez smyczy, łatwiej jest mi wtedy ją wspierać. Ona może sama swobodnie przyśpieszyć, odejść lub powęszyć by się uspokoić.
W miejscach mniej bezpiecznych używam smyczy, staram się zwiększyć dystans od potencjalnego zagrożenia, jeśli tylko daje mi znać, że tego potrzebuje.
Jednak jeżeli jesteś niepewny reakcji swojego psa, trzymaj go na smyczy, by nie dopuścić do konfrontacji psów.
Filmik: Nagłe szczekanie
Nie wiedziałam, że za płotem są psy, Zojka też była zaskoczona ich obecnością. Odskoczyła, ale zaraz uświadomiła sobie, że może się oddalić, zwiększyć dystans. Nie musi biegać przy płocie i szczekać, znacznie lepiej się poczuje odchodząc. Ja również zeszłam z chodnika. Odwracając się, będzie miała potwierdzenie, że dobrze zrobiła
Filmik: Nieprzyjaciel
Na filmiku zbliżamy się do płotu, gdzie mieszka pies, który kiedyś rzucił się na Zojkę. W tej sytuacji u czworonoga rośnie obawa i już dużo wcześniej stara się oddalić od płotu, natomiast ja daję jej większe psychiczne wsparcie. Nagle zatrzymuje się przed płotem i zerka w stronę nieprzyjeciela, by zacząć małe szczekanie przy płocie. Szybko przypominam poleceniem: nie, że nie warto wchodzić w konflikt. Odwraca głowę w innym kierunku, a ja od razu jej potwierdzam, że dobrze myśli i trzeba iść dalej. Mimo, że psa nie było na dworze, to sytuacja z przeszłości wzbudza negatywne emocje.
Filmik: Spotkanie kumpla
Zojka spotkała swojego ulubionego kolegę. Niestety czworonóg nie miał ochoty na interakcję. Starał się w kulturalny sposób to pokazać. Po kilku sygnałach Zojka zrozumiała, że pies nie ma ochoty na zabawę i odeszła w swoją stronę.
Jeśli potrzebujesz wsparcia na spacerach przy swoim psie, chętnie pomogę.
Anna Zioberska
605 67 68 63
Trener psów
Bardzo dobry wpis, pies też potrzebuje czuć, że właściciel z nim jest! Pozdrawiam:)
Dziękuję 🙂
Zgadzam się – pies potrzebuje między innymi wsparcia właściciela.
Piesek musi wiedzieć, że spaceruje razem ze swoim ukochanym właścicielem 🙂 Super wpis, pozdrawiam 🙂
Dziękuję. 🙂
Również pozdrawiam.
Ja zawsze staram się spotkać kumpli mojego Tofika i jest wtedy ok 🙂
Super, jak Tofik czuje się dobrze w towarzystwie swoich kumpli.
Pozdrawiam