Czy warto uczyć klatki?

Uważam, że warto. Dlaczego – zobacz w poniższym tekście.

Wiem, że klatka budzi wiele negatywnych emocji. Kojarzy się między innymi z psami  w schronisku, z ograniczeniem wolności.

Warto jednak skupić się na zaletach klatki.

Klatka może być dla psa bezpiecznym azylem. Nie ma być karą, więzieniem, a miejscem, gdzie pies będzie się czuł bezpiecznie. Będzie kojarzył z czymś miłym. Zdarzają się sytuacje, gdzie pies potrzebuje schronienia przed dużą ilością osób. Takimi sytuacjami może być przyjęcie w domu. Twój pies czuje się niekomfortowo, a  Ty nie masz możliwości zamknąć go w innym pomieszczeniu. W takich sytuacjach klatka służy jako bezpieczne schronienie. Może z niej obserwować otoczenie i czuć się bezpiecznie. Takie odizolowanie pozwoli uniknąć głaskania, zaczepiania i wołania psa przez obcych dla niego ludzi.

Dużą zaletą klatki jest możliwość zabierania jej  ze sobą na wyjazdy.

Coraz częściej właściciele hoteli zgadzają się na pobyt psa, pod warunkiem posiadania klatki. Pies ma swój azyl, w którym czuje się bezpiecznie. Natomiast Ty możesz spokojnie zostawić psa samego i pójść na posiłek, nie obawiając się, że coś nabroi.

Natomiast jeśli planujesz, by Twój pies brał udział w wystawach psów, warto klatkę zabrać ze sobą. Na wystawach są wąskie przejścia między ringami, jest dużo ludzi, dużo psów. Często dochodzi do przypadkowych podeptań, albo kłótni między psami. By zapobiec takim sytuacjom Twój pupil bezpiecznie może przebywać w klatce.

Klatka również przyda Ci się w wielu innych sytuacjach: na psich szkoleniach, warsztatach, zawodach.

Nauka klatki

Jednak zanim pies poczuje się w tej klatce bezpiecznie, należy do niej stopniowo przyzwyczaić pupila. Nauka spokojnego przebywania w małym domku może trwać kilka tygodni. Taką naukę warto podzielić na etapy. Najpierw pozwolić czworonogowi spokojnie zapoznać się z domkiem. Następnie zachęcamy do wchodzenia.

Kiedy, już psiak spokojnie wchodzi, kładzie się możemy stopniowo zacząć zamykać zamek i wydłużać czas przebywania w klatce. Warto też wprowadzić komendy na wejście i wyjście z klatki. Nigdy nie można psa wpychać na siłę do klatki, bo wtedy przebywanie w środku będzie zawsze kojarzyło się z karą lub czymś nieprzyjemnym.

Zobaczcie na filmiku jak Zojka chętnie wchodzi do klatki i jak spokojnie w niej się układa do relaksu.

4 thoughts on “Czy warto uczyć klatki?”

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button