Owczarki katalońskie są zdrową rasą. Jednak jak w każdej rasie może zdarzyć się chory pies.
Historia Bianki – część 2: Problemy z jelitami
Bianca już jako szczeniak zmagała się z giardią, a dodatkowe, nawracające zapalenia pęcherza i pochwy nie sprzyjały utrzymaniu zdrowej flory jelitowej.
Częste terapie antybiotykowe, konieczne ze względu na infekcje, zaburzały równowagę mikrobioty jelitowej. Niestety, organizm potrzebuje nawet kilku miesięcy, aby przywrócić prawidłową florę bakteryjną, a my rzadko mieliśmy tak długie przerwy między kolejnymi leczeniami.
Niestety, mimo wielu kombinacji suplementów i leków, przez lata nie udało się poprawić wchłaniania witaminy B12 i kwasu foliowego w jelicie cienkim.
Proces regeneracji mikrobioty zależy również od stosowania odpowiednich probiotyków oraz diety wspierającej rozwój korzystnych bakterii, dlatego skonsultowaliśmy się z dietetykiem weterynaryjnym w celu dobrania planu żywieniowego i suplementacyjnego dla Bianki. Mimo kilku miesięcy stosowania zaleceń poprawa wyników badań była jedynie nieznaczna.
Dodatkowym problemem była trudność w przybieraniu na wadze.
Przełomem okazał się fakt, że Bianca nie musiała już przyjmować kolejnych antybiotyków, co dało jej organizmowi szansę na stopniową regenerację. W styczniu Bianca przeszła przeszczep mikroflory jelitowej (FMT) u lek. wet. Małgorzaty Wiśniowskiej w klinice Mikrowet.
Już po kilku dniach zauważyliśmy wyraźną poprawę konsystencji kału, a w kolejnych badaniach w końcu pojawiły się oznaki skutecznego wchłaniania witaminy B12 i kwasu foliowego.
Przeszczep mikroflory jelitowej u psów – na czym polega i kiedy jest stosowany? Przeszczep mikroflory jelitowej (ang. Fecal Microbiota Transplantation, FMT) to procedura, w której kał od zdrowego dawcy jest podawany pacjentowi w celu odbudowy prawidłowej mikrobioty jelitowej. Zabieg ten znajduje zastosowanie m.in. w przypadkach przewlekłych problemów trawiennych, zaburzeń wchłaniania oraz po długotrwałej antybiotykoterapii.