Owczarki katalońskie są zdrową rasą. Jednak jak w każdej rasie może zdarzyć się chory pies.
Część III – Problemy z układem kostnym
Niestety, także w tej kwestii Bianca zmaga się z problemami. Już od szczeniaka zauważyłam, że jej łapy rozchodzą się na boki, a ona sama stawia je nieprawidłowo, kierując na zewnątrz.
Prześwietlenie RTG wykazało torsję (skręcenie) stawów stępowych. Lekarz ortopeda zalecił regularne wizyty u fizjoterapeuty oraz wzmacnianie masy mięśniowej. Inny ortopeda uznał, że źródłem bólu mogą być mięśnie lub ścięgna, dlatego również rekomendował fizjoterapię i ćwiczenia fitness dla psów.
Niestety, częste zapalenia pęcherza i pochwy, a także konieczność stosowania antybiotyków utrudniały prawidłowe wchłanianie składników odżywczych, co sprawiało, że trudno było Biance przybrać na wadze. Gdy tylko udało się jej trochę przytyć, zaraz znów chudła. Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała przekładały się na trudności w budowaniu mięśni, które odgrywają kluczową rolę w stabilizacji tułowia oraz utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.
Dzięki odpowiednio dobranym psim sportom udało nam się troszkę poprawić stabilizację ciała, nauczyć Biankę lepszego siadania oraz zmniejszyć problem rozjeżdżających się łap. Niestety, wciąż nie byliśmy w stanie osiągnąć optymalnych rezultatów.
Na szczęście, po uporaniu się z nawracającymi zapaleniami pęcherza i pochwy, możemy wreszcie skupić się na odpowiednim przyroście masy ciała i budowaniu mięśni. Bianca nadal ma regularne treningi, odpowiednio zbilansowaną dietę, a także zapewnioną regenerację i odpoczynek – i już widać pierwsze efekty!
Fizjoterapia odgrywa ogromną rolę w poprawie komfortu i sprawności psów, zwłaszcza tych z problemami ortopedycznymi.
Odpowiednie ćwiczenia wzmacniają mięśnie stabilizujące, poprawiają zakres ruchu i minimalizują ryzyko bólu.
W przypadku Bianki rehabilitacja opiera się na ćwiczeniach równoważnych, pracy na różnych podłożach, masażach oraz aktywnościach wzmacniających mięśnie głębokie. Regularne sesje z profesjonalnymi fizjoterapeutami pomogły jej nie tylko w lepszej stabilizacji ciała, ale także w poprawie koordynacji i zmniejszeniu napięć w organizmie.
Za lata wsparcia, masaże, ćwiczenia fitness i pomoc w rehabilitacji dziękujemy: Kamili (In Motion), Kasi i Eli (Healthy Family fizjoterapia i dogfitness) oraz Paulinie (Pracownia Dog Balance).