Jak wspierać swojego psa?

W wielu sytuacjach, również na spacerach, Twój pies do Ciebie mówi. Mową ciała stara się pokazać Tobie, między innymi swoje zdenerwowanie, zrelaksowanie albo niepewność. Dobre rozumienie psich sygnałów i reakcje na nie, pomoże Ci zbudować silniejszą relację ze swoim pupilem.

Kiedy musisz psu pokazać inną strategię zachowania

Niestety zdarza się, że nasz pies nie do końca dobrze radzi sobie w różnych sytuacjach. Może w nim narastać strach, kiedy ma minąć na przykład innego psa. Negatywne uczucia kumulują się i pies musi coś zrobić, by poczuć ulgę. Zaczyna wtedy ciągnąć na smyczy i szczekać. Zachowuje się tak, by odsunąć od siebie bodziec, który go przestraszył. Dlatego zanim zacznie prezentować takie zachowanie, należy zwiększyć dystans albo zmienić kierunek trasy. Odległość musi być taka, by bodziec nie wyzwalał złych emocji. Stopniowo zmniejszamy odległość.

Kiedy nie ma możliwości odejścia warto znaleźć dla naszego czworonoga takie zachowanie, które przynosi mu możliwość bezpiecznego przejścia. Kucnięcie i  głaskanie lub samo wsparcie głosem już może mocno wesprzeć naszego czworonoga w trakcie mijania drugiego psa . 

Obserwuj swojego czworonoga, jaka pomoc jest skuteczna w trudnej dla niego przestrzeni. Możesz też włączyć zachowania, które dla psa są przyjemne, jak zabawa szarpakiem albo podanie smaczka. Zwróć na siebie uwagę psa wtedy, gdy jest jeszcze spokojny.  Nie będzie wtedy wzmacniał swoich zachowań agresywnych.

Moja zbyt późna reakcja nie zapobiegła szczekaniu Zojki przy płocie.

Zobacz filmik:

Wsparcie psa spowoduje, że będzie miał do Ciebie większe zaufanie i sam zacznie częściej prosić o pomoc w różnych sytuacjach. Spoglądając na Ciebie będzie oczekiwał wskazówki co ma zrobić, jak się zachować. Z czasem Twój pupil zrozumie, że jest inna strategia radzenia sobie z sytuacjami stresowymi niż szczekanie.

Jak wspierać swojego psa i wzmacniać te dobre zachowania naszego psa 

Kiedy Twój pies chce zmienić kierunek, idź za nim. Pupil pokazuje Ci, że coś go zaniepokoiło i potrzebuje przestrzeni, by minąć zagrożenie.  W ten sposób pokazujesz mu, że rozumiesz Jego sygnały i wspierasz Jego zachowanie. Możesz dodać dobre słowo, by wzmocnić to zachowanie.

Niestety zdarza się, że nieświadomie swoim zachowaniem uniemożliwiamy komunikację naszego pupila z innym psem. Na widok drugiego psa skracamy smycz, przez co pies może poczuć frustrację z ograniczenia przestrzeni. Natomiast poprzez węszenie pies może przekazywać wiele informacji. Jedną z nich jest przekazanie drugiemu psu, że nie ma wobec niego złych zamiarów oraz rozładowanie napięcia. Dlatego nie powinno się odciągać węszącego psa, gdy na horyzoncie jest drugi pies. Nasz pupil jest wtedy w trakcie komunikacji.

Na poniższym filmiku: 

Zojka widzi spiętego psa, który demonstruje swoją siłę. Natomiast Zojka zaczyna węszyć dając znać, że nie chce wchodzić w konflikt. Po chwili na tyle rozluźniła sytuację, że drugi pies dał się spokojnie powąchać.  

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button